Logga in

?
Glömt?Logga in

Hjälp för inloggning

  • För att få tillgång till ditt lösenord anger du din e-postadress i inloggningsrutan.
  • Lösenordsfältet lämnar du tomt.
  • Fyll i kryssrutan "påminnelse av lösenord".
  • Klicka logga in och vänta sedan på ditt lösenord som automatiskt skickas till din e-postadress inom ett par minuter.
ARTICLE
1464
2efb2cc465024db7d4f84e604486e4fe
TillbakaBremler och P20 hoppas på slutspel. Foto: Kenta Jönsson (UPD: 2013-02-22 11:04:13)

Bremler och P20 hoppas på slutspel. Foto: Kenta Jönsson

Avgörande match ikväll för P20

Sirius P20 har spelat 18 matcher i den nya juniorelitserien och står nu inför en avgörande match mot Helenelund på bortaplan. Förutsättningarna är klara, vinst räcker med största sannolikhet till en topp 8 placering vilket innebär slutspel. Pierre Roos, manager för P20 tycker att laget har spelat en bra bandy under säsongen.
- Vi har försökt att jobba med en tydlig spelidé under säsongen och vi ledare tycker att vi har spelat en riktigt bra bandy när det har funkat för oss. Spelarna har lyft sig under säsongen och vi hoppas att vi  kan göra en bra match ikväll och att våra bästa matcher blir under ett eventuellt slutspel.
 
Inför säsongen gjorde serierna om för P18 och P20, vilket har varit ett lyft. 
- Serien har varit ett lyft för juniorbandyn där tempot är högt och många bra spelare möts. Det har varit bra för våra spelare att vara i den här miljön och utvecklats. Vi har spelat dubbelmöten mot norrlagen och enkelmöten mot söderlagen vilket blir totalt 19 matcher. Lägg till Svenska Cupen, träningsmatcher och att spelare spelar i flera åldrar så blir det många och bra matcher för våra spelare säger Pierre Roos. 

Vi önskar laget lycka till ikväll. Matchen går att följa via elitrapport.se

/Redaktionen

Posten senast uppdaterad 22 feb 2013 kl. 11:04

Annonser


51