Logga in

?
Glömt?Logga in

Hjälp för inloggning

  • För att få tillgång till ditt lösenord anger du din e-postadress i inloggningsrutan.
  • Lösenordsfältet lämnar du tomt.
  • Fyll i kryssrutan "påminnelse av lösenord".
  • Klicka logga in och vänta sedan på ditt lösenord som automatiskt skickas till din e-postadress inom ett par minuter.
ARTICLE
2400
f5fab20a39a7b1f6fc71336f99d12a25
TillbakaErik Weiman (t.v) med Olle Gabrielsson under helgens presskonferens (UPD: 2017-04-26 11:09:46)

Erik Weiman (t.v) med Olle Gabrielsson under helgens presskonferens

Framtidslaget bakom klubbens senaste värvning

Privatpersoner och företag har valt att satsa på framtiden tillsammans med Sirius Bandy. Målet är att klubben på sikt återigen ska bli ett slutspelslag, genom bl.a. en satsning på truppen och klubbens unga spelare.


- Dels är det roligt att så många tror på klubben nu, men det är också en god känsla att vi tack vare Framtidslaget vågar satsa lite. Värvningen av Kalle Mårtensson blev möjlig tack vare Framtidslaget. Klubbens ekonomi har förbättrats, men inte så mycket så att vi hade kunnat satsa på detta sätt utan alla dem som bidragit till Framtidslaget, säger Sirius Bandys ordförande Erik Weiman.


Att satsningen nu skulle ha gått i mål i och med den senaste värvningen är långt i från sanningen.


- Vi har långt kvar till dit vi vill att Sirius Bandy ska vara, men en resa börjar alltid med ett första steg. Vi ska jobba vidare, och ett viktigt led är att bygga vidare på Framtidslaget. Vi välkomnar alla som vill vara med på resan och hoppas att riktigt många nu ser att vår satsning är på allvar, säger Erik Weiman.


Vill du veta mer om klubbens satsning på framtiden, besök då www.framtidslaget.nu

Se vilka som är med och satsar på framtiden

Posten senast uppdaterad 26 apr 2017 kl. 11:09

Annonser


51