Sirius kvar i topp – efter magisk toppmatch på Studan

Sirius kvar i topp – efter magisk toppmatch på Studan

Toppenspel i toppmatchen ?

Sirius gjorde en fläckfri första halvlek och en mentalt stark tillbakavändning i den andra halvleken – det bäddade för seger med 9–6 i toppmatchen mot Bollnäs på Studan inför 1650 åskådare.

”En kväll man kommer att minnas”, kommenterade femmålsskytten Albin Thomsen matchen.

Sirius första halvlek var otroligt bra, i den andra kom Bollnäs delvis tillbaka och kvitterade i mitten av halvleken, men blåsvart lyckades vrida tillbaka och vinna. Vilken start det blev på matchen, efter två minuters spel hade Sirius skapat tre målchanser.

”Vi kom ut rejält taggade och vi har som lag väntat på den här matchen”, kommenterade Joel Forsberg matchstarten.

Den blåsvarta anstormningen fortsatte och därför kändes det helt ologiskt att Bollnäs tog ledningen efter dryga sju minuters spel. Mer logiskt var att målet kom på en hörna, hälsingarna ståtade med en 20-procentig effektivitet på hörnorna.

Men hemmalaget är inte så mycket sämre och tack vare ett hörnmål kunde IKS kvittera ett par minuter senare. Nils Bergström krutade in bollen, ganska mitt i målet men ändå otagbart för Erik Persson i Bollnäs mål.

Sirius offensiv fortsatte och Radiosportens Andreas Bergvall som var på plats på Studenternas imponerades av hemmalagets framfart. En framfart som resulterade i ett ledningsmål av Joel Forsberg innan första kvarten var avverkad, därmed 19-årige Joel Forsbergs första mål i seniorsammanhang ⭐️. Målet kom efter ett vackert förarbete och passning av Samuel Heeger.

Direkt efter 2–1-målet tog Bollnäs timeout och skapade efter det också ett par chanser, men det blåsvarta försvaret med målvakten Anton Andersson längst bak höll tätt.

I stället gjorde Uppsalalaget både 3–1 och 4–1. Först Arvid Tapper efter en läcker framspelning från Ted Haraldsson Rahm och efter 36 minuter var det Albin Thomsen som visade skottsäkerheten.

Bara minuten senare fick Bollnäs en straff och Daniel Skarps gjorde inget misstag, men det gjorde inte heller Anton Andersson som var chanslös på den straffen som ledde till 4–2.

Men Sirius fortsatte sin tuffa offensiv och med bara ett par minuter kvar av halvleken var det dags för Albin Thomsen igen som rundade högerförsvaret och skar in och kunde lägga in bollen till halvtidsresultatet 5–2.

Andra halvlek – dramatik och stark reaktion

Andra halvlek chockstartade Bollnäs som gjorde sitt andra hörnmål och förbättrade statistiken ytterligare – målet betydde 5–3. Men Sirius återtog taktpinnen och Albin Thomsen gjorde sitt hattrick när han efter en riktigt fin pass från Johannes Camilton gjorde 6–3.

Men Bollnäs effektivitet på hörnor förbättrades ytterligare när Anton Dahlberg reducerade till 6–4 – då hade Bollnäs gjort mål på tre av fyra hörnor. Hälsingarnas första spelmål kom efter en kvarts spel i andra halvlek då Linus West reducerade ytterligare.

Efter det tog Sirius timeout.

”Vi pratade bland annat om att Bollnäs kom igenom centralt”, berättade Albin Thomsen efter matchen.

Blåsvart matade på med flera skott som gick i täck och hade också ett skott i insidan av stolpen, men Bollnäs bättre spel höll i sig och kvitteringen till 6–6 kom efter att Anton Andersson gjort en makalös räddning på Erik Petterssons skott.

Före detta landslagsmålvakten Andreas Bergvall, Radiosportens expert, utbrast:

”Det var nog den svettigaste räddningen jag sett under den här säsongen.”

Tyvärr blev den sanslöst fina räddningen till en retur som gick till Bollnäs Tatu Ässämäki som kunde kvittera matchen. I det läget såg Bollnäs starka ut och det andades en viss oro på Västra sidan.

”Det är starkt att vi vrider runt och vinner, det har vi med oss till kommande matcher!”, sade Albin efter matchen.

Sirius avgör – och Thomsen dominerar

7–6 till Sirius var Albins fjärde mål för kvällen och kom efter en passning från Nils Bergström. Bollnäs fick en spelare utvisad och då passade Thomsen på att göra sitt femte mål på en hörnvariant. Alexander Karlgren briljerade med passningen till Thomsen som kunde göra 8–6.

”Vi körde den där varianten mot Åby också, men det blev inte mål då”, berättar Albin, som var nöjd med flytet den här kvällen.

”Man hamnar i ett flow, allt går in känns det som”, sade Albin, som ändå poängterar att det är så jämnt i tabellen så det går inte att segla iväg. Det är en match i taget som gäller.

Sirius statistik när det gäller mål på hörnor försämrades inte heller, för också 9–6-målet var en hörna som Johannes Camilton stänkte in. 1650 åskådare tog sig till Studan och såg Sirius se till att laget fortsatt toppar elitserietabellen.

”Fantastiskt, det var ett djävla tryck här idag – hoppas de fortsätter att komma och stödja oss”, sade Albin Thomsen.

Redan på lördag är det upplagt för ny bandyfest på Studan då Hammarby kommer på besök. Ett Hammarby som vann sin utepremiär på Zinkens is mot Vänersborg under kvällen.

Lördag kl. 15 är det matchstart – kl. 13 öppnar grindarna!

(Notering: Sirius saknade fortsatt Sune Gustavsson och Jerker Ortman som ännu inte är redo för spel. I Bollnäs saknades fortfarande Simon Jansson efter skada.)

Foto: PEBO Foto